SWM RS300R : AUGSTA KVALITĀTE PAR PIEEJAMU CENU

Atrast motociklu par pieejamu cenu nav viegli. Izstāžu telpās dominē enduro motocikli, kuru cena pārsniedz pat 7500Eur, tādēļ SWM RS300R ar savu 5650Eur cenu ir patīkami atsvaidzinoša pārmaiņa. Ar tik lielu cenu atšķirību, kāda ir iespēja, ka pērkot šo SWM modeli, iespējams, nāksies to nožēlot jau pēc pāris gadiem? RideExpeditions nolēma veikt izmeklēšanu un testēšanu.
Nedaudz no vēstures Ja neesat sekojuši līdzi melnbalti rūtotai itāļu krosa motociklu ražošanas vēsturei, šeit būs mazs ieskats svarīgākajās detaļās. 1987. gadā Zviedrijas motociklu marka Husqvarna motociklu nodaļa tika pārdota Itāļu motociklu ražotnei Cagiva, pārnesot ražošanu no Zviedrijas uz Varēzi, pilsētu Itālijas ziemeļos. Tur tā kļuva par daļu no MV Agusta kompānijas.

Pēc 20 gadiem – 2007. gada jūlijā ietekmīgais BMW koncerns nopirka šo zīmolu ar mērķi iekļūt enduro motociklu tirgū. BMW vēlējās Husqvarna zīmolu padarīt tik skaidri atpazīstamu starp motocikliem kā Mini ir atpazīstams starp citām automašīnām.

Šķita, ka viss norit gludi, no Varēzes rūpnīcas vienmēr sagaidāms brīnišķīgs dizains un jaudīga mašinērija. Zīmols baudīja atjaunoto cienījamo statusu enduro tirgū, pat ja motokrosa joma viņiem nebija veiksmīga. Patiesībā, BMW bija sācis jau pārdomāt savu pirkumu un spēra šokējošu soli 2013. gada janvārī, pārdodot zīmolu un biznesu Pierer Industries, precīzāk, KTM. Ar to brīdi itāļu rūpnīca tuvojās savam galam, jo bija skaidrs, ka Pierer savu produkcijas ražošanu pārnesīs uz sava oranžā giganta rūpnīcu Mattighofenē (Austrija). 2013. gada oktobrī tā arī notika, un izbijusī itāļu rūpnīca un tās darbaspēks tika atstāti zudībā. Jaunie īpašnieki nepaturēja pat nevienu no eksistējošajiem modeļiem. Rezerves daļas, darbarīki, pat dizaini – tas viss bija kļuvis lieks un nevajadzīgs, bija paredzēts iznīcināšanai.

Aust jauna diena?
Par laimi tā nenotika. Inženieris Ampelio Macchi bija strādājis ar Cagiva, Aprilia un Husqvarna jau iepriekš un nolēma, ka itāļu pieredzi un prasmes nedrīkst palaist vējā. Apvienojies ar ķīniešu ražošanas gigantu Shineray un nodrošinot finanses, Macchi izveidoja jaunu kompāniju, lai turpinātu ražot produkciju itāļu rūpnīcā. Tika atdzīvināts SWM zīmols, kuru pārtrauca ražot 1984. gadā. Pirms tam SWM – Speedy Working Motorcycles ( Ātrie jaudīgie motocikli) – bija cienījams spēks gan motokrosā, gan enduro motociklu starpā ap 70. un 80. gadiem.

Apvienojot dažādus modeļus no iepriekšējiem Husqvarna katalogiem, pievienojot jaunu mašinēriju, SWM lēni, labi un stabili iesoļo šajā nopietnajā tirgū. SWM RS300R ir, iespējams, spējīgākais enduro modelis no esošā izlaiduma. Šo modeli Ride Expeditions arī vēlējās pārbaudīt un notestēt. Pirmie iespaidi.

Motocikla izskatam ir nozīme. SWM ir saglabājis savu sarkani, melni balto krāsu paleti no BMW Huskies, kas šim modelim piestāv. Logo ir atjaunots oriģinālajā 70. gadu versijā kā mazs atgādinājums visiem, kas zina vēsturi. Radiatora aizsargvāks līdzinās priekšgājēja Husqvarna TE250 un TE310 variantam, tas ir iebūvēts augstu un līdz ar to padara motociklu vizuāli augstāku, nekā tas patiesībā ir. Daudz plakņu abās motocikla pusēs, taču uzlīmētie grafiskie dizaini liecina par taupības režīmu, lai gan 2017. gada modelī, šķiet, sāna dizainu kvalitāte ir uzlabota.

Lai gan motocikls aprīkots ar viena cilindra motoru, tam ir dubultais izpūtējs, kas motocikla aizmugurē izskatās perfekti. Pat ja tas ir papildus svars un nav absolūti nepieciešams, tas izskatās sasodīti labi.

Sēdekļa daļa apvienojas ar degvielas bāku vienā galā un dubļusargu otrā pusē, radot patīkami plakanu profilu. Spidometra panelis ir skaidri un viegli redzams.
Ja ir kaut kas, kas mums nepatika, tad tas ir priekšējais dubļusargs, kas izskatījās pēc plakana pīles knābja, lai cik efektīvs tas arī būtu. Bet, ja tas ir vis, kas mums nepatika, tad tas nav daudz. Tomēr, kopumā izskatu un dizainu novērtējam uz 8 no 10 ballēm. Šasija. Tagad paskatīsimies, kā tas ir salikts kopā – kas lācītim vēderā. Vienas sijas, dubultā “šūpuļa” rāmis ar noņemamu alumīnija rāmja aizmugurējo daļu. SWM RS300R ir aprīkots ar 48mm KAYABA USD priekšējo dakšu, kas ļauj regulēt kompresijas un atsitiena amortizāciju, piešķirot motociklam nedaudz zem 300mm amortizatoru gājiena. Aizmugurē ir KAYABA amortizators ar tādiem pašiem regulatoriem, kuru kontrolē ar savienotu sviru sistēmu. Amortizators atrodas nedaudz nost no centra, atvēlot vietu gaisa filtra kārbai. Amortizatora gājiens aizmugurē ir nedaudz zem 300 mm.

Hidrauliskās disku bremzes abiem riteņiem, 260mm disks ar ‘’floatingcaliper” BREMBO peldošais suports ar 4 virzuļiem priekšā un 240mm disks ar tādu pašu BREMBO suportu aizmugurē. Riteņi ir industrijas standarta 21/18 kombinācija, ar 90/90 riepu priekšā un 140/80 aizmugurē. Motocikls aprīkots ar Michelin Competition IV riepām standarta versijā.

Dzinējs. Četru vārstu dzinējs, ar kubatūru 297 kubikcollas, cilindra virzuļa diametrs ir 83 uz 555 kvadratcollas, 12.1:1 motora kompresija. Dzinējam ir automātiskais dekompresators, kas var palīdzēt motocikla startēšanā. Divi radiatori katrā rāmja pusē ar ventilatoru dzesēšanai un parocīgu “slapjo” daudzdisku sajūgu, ko vada hidraulisks mehānisms. Motociklam ir elektriska startēšana, nevis ar pedāli, kas, šķiet, ir jaunākā tirgus tendence, par spīti acīmredzamajai problēmai, kad var beigties baterija vai nebūt pietiekami pilna, lai piešķiltu motoru. Tas, mūsuprāt, nav ideāli. Degvielas sistēma aprīkota ar 42 mm Japāņu Mikuni droseli, ko kontrolē EFI inžektora iesmidzināšanas sistēma. Aizmugurējai piedziņai ir X-ring Regina ķēde, priekšējais zobrats ar 13 zobiem, aizmugurējais ar 50 zobiem. Izmērs. Izmēru ziņā SWM ir 1485mm riteņu garenbāze un 955mm augsts sēdeklis, kas ir drošs vidējais izmērs lielākajai daļai braucēju. Motocikla svars ir 111kg bez degvielas (relatīvi mazajā 7.5 litru tankā), tātad ap 119 kg, kad motocikls ir braukšanas kārtībā.

Ride Expeditions, – kompānija, kas organizē un vada motociklu tūres. Mēs savu darbu uztveram ļoti nopietni. Mūsu vadībā tiek organizētas labākās motociklu piedzīvojumu tūres caur Āziju: šķērsojot līkločainos kalnu ceļus Himalajos vai triecoties cauri džungļiem uz krosa motocikliem Vjetnamā, un ne tikai.

SWM RS300R – TESTA BRAUCIENS
Mūsu tests ar SWM RS300R modeli bija nopietns pārbaudījums. Lai gan mūsu parastā braukšanas taka ved gar Bātu un Ziemeļu Somersetu (Lielbritānijā) , šoreiz nolēmām doties uz citu valsti. Labi, dienvidaustrumu Velsa nav pārāk tālu, bet tur teritorijas ir daudz grūtāk izbraucamas nekā valsts rietumos. Astoņu stundu ilgais brauciens līdz saulrietam vainagojās ar dažādiem pārbaudījumiem un secinājumiem. Traucāmies cauri dažādām akmeņainām ielejām, straujām nogāzēm, pāri kritušiem kokiem un lietus ūdens notekām.

Sēžot uz motocikla, uzreiz rodas sajūta kā uz Husqvarna, no kā šis modelis arī atvasināts. Sēdeklis šķiet augstāks, nekā vajadzētu, jo pildošais materiāls ir diezgan ciets. Rokturi ir plati un ērtā leņķī, bet pēc profesionālas pieredzes dotu priekšroku augstākam leņķim. Sajūgs ir ļoti viegls, priekšējās bremzes jūtas labi un kopējais izkārtojums ir atvērts un nepiebāzts. Motocikls ir diezgan tievs tieši vidus daļā, tādēļ stāvēt un turēties pie motocikla ir ļoti viegli. Tā kā daudzas no takām un ceļiem bija šauras un tehniski grūti izbraucamas, motocikla balanss bija īpaši nozīmīgs, un SWM bija perfekts šajā ziņā. Motocikls jūtas brīnišķīgi neitrāls, tādēļ jebkāda pārkārtošanās, svara sasvēršana vai pretēja stūrēšana noris dabiski un ērti. Lai gan iemests ļoti sarežģītā trasē – dubļu ceļā ar milzīgiem izrakumiem un absolūti bez vietas, kur apgriezties, SWM RS turpināja rūkt un rauties uz priekšu, tikai dažreiz aizķerot radiatora ventilatoru īpaši grūti pārvaramās vietās.

Šis modelis labi panes ūdens ietekmi. Vienā brīdī mēs tuvojāmies šķietamai upei, bet tā patiesībā izrādījās dubļaina aiza ar gandrīz metru dziļu ūdens līmeni 200m platumā. Motocikls izturēja, saglabājot kustību uz priekšu, kamēr ūdens viļņojās apkārt. Viens no mūsu kolēģiem gan iestrēga ūdenī, un no dubļiem un ūdens motociklu izvilkt nebija viegli, īpaši tādēļ, ka aizdedzei piekļūt bija tik grūti.

Amortizācijas ziņā motocikls ir brīnišķīgs – maigi uztver nelīdzenumus un asas bedres un akmeņu triecienus bez jebkādiem traucējumiem lai turpinātu ceļu uz priekšu. Apvienojumā ar pārliecinošo un lepno dzinēja rūcienu ir iegūts fantastisks motocikls.

Komforts
Lai gan ergonomiski un dizaina ziņā SWM ir jauks, tomēr cietais sēdeklis traucē dienas garajam braucienam.

Izturība
Relatīvi jaunam transportlīdzeklim ir grūti pateikt, bet, balstoties uz tā priekšgājēja Husqvarnas pieredzi, SWM ir labs potenciāls.

Vērtība
Jauns krosa motocikls par pieciem tūkstošiem angļu mārciņu? Lieliska kvalitāte par šādu cenu.

Izskats
Šeit arī piecas zvaigznes, modelis izskatās brīnišķīgi, un jaunā 2017. gada versija ir vēl labāka!

SWM RS300R – Secinājumi Parasti, kad runa ir par motocikliem, kuru cena ir krietni zemāka nekā viņu konkurentiem, ir skaidrs, ka ražotāji ir savilkuši jostas un ietaupījuši, lietojot lētākas detaļas, izmantojot sliktāku uzbūvi, nekvalitatīvus sīkumus – tas viss liecina par tirgus zemāko sadaļu. BET nekas no tā neatbilst SWM. Modelis RS300R ir ļoti labi uzbūvēts izmantojot labas kvalitātes detaļas sākot no bremzēm līdz elektriskajām daļām, tam ir lieliski parametri , bet pats galvenais – tas ir krietni lētāks par konkurentiem! Protams, liela daļa iepriekšminēto ietaupījumu rodas no tā, ka šis modelis izmanto daudzus komponentus un detaļas no Husqvarna, kura iepriekš tika ražotas šajā pašā rūpnīcā.

SWM ir ienācis tirgū ar ļoti kārdinošiem parametriem un cenu, vai ražotājs spēs to saglabāt arī turpmākajos modeļos, to mēs vēl redzēsim, bet šobrīd RS300 ir ļoti saprātīgs un labs pirkums. Negatīvā puse pērkot lētākus modeļus ir lētākā tālāk pārdošanas cena, arī lietota SWM motocikla vērtība nebūs tik liela kā lietotam KTM. BET vai tam ir nozīme? Ja Tu meklē labu braucamrīku krosam vai enduro, kas neiznīcinās tavu maciņu, tad pirkt jaunu SWM ir ļoti kārdinošs piedāvājums, salīdzinot ar lietotu KTM vai Husqvarna motociklu vai kādu no japāņu ražotāju modeļiem.

RIDE EXPEDITIONS slēdziens un novērtējums:
SWM RS300R 2016

SWM ir labi konstruēts un ļoti konkurēt spējīgs sporta enduro (krosa) motocikls par lielisku cenu un tam ir viss nepieciešamais drošai un aizraujošai braukšanai. Mēs kā kompānija, kas rīko piedzīvojumu braucienus cauri Āzijai, cienām visus šī modeļa atribūtus. Protams, ar mazākas kapacitātes dzinēju SWM atradīs vairāk piekritēju Eiropā nekā Austrālijā vai ASV dabas un citu apstākļu dēļ. Tomēr SWM ir lielisks braucamrīks, kas spēj konkurēt ar lielajiem ražotājiem.